Yemekte Denge Eğitim Projesi Hikayesi

Yemekte Denge Eğitim Projesi Sabri Ülker Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel müdürlüğü işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir projedir.Proje 2011 – 2012 Eğitim – Öğretim yılında 4 pilot il ile başlamıştır ve 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılında 15 ilde (İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Sinop ve Trabzon, Ankara, Adana, Bursa, Eskişehir ve Rize) 750 okulda devam etmektedir.

Bu projeyle tüm Eğitim - Öğretim yılı boyunca, okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar, neyi ne kadar yiyeceklerini öğreniyor, fiziksel aktivitenin önemini kavrıyor, sağlıklı kalmak için temel hijyen kurallarını benimsiyor ve su içmenin faydalarını öğreniyorlar. Çocuklar dengeli beslenmenin kurallarını yasaklar olmadan, oyunlarla, yaratıcı çalışmalarla, eğlenerek kavrıyorlar.

Sabri Ülker Vakfı olarak, Yemekte Denge Eğitim Projesi’ni hazırlarken çocuklara beslenme eğitimi konusunda deneyimli bir kuruluşla protokol yaptı: İngiliz Beslenme Vakfı (British Nutrition Foundation). Böylece vakfın deneyimlerinden ve araçlarından faydalanma imkânımız oldu.

Çocukların hayatını ve geleceğini değiştirecek bu önemli beslenme bilgilerinin derlenmesi görevini Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tanju Besler üstlendi. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hünkar Korkmaz da bu projeyi eğitim programlarına uygun hale getirdi.

Her yıl eğitim öğretim dönemi başlamadan önce, Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne katılan illerin koordinatörleri bir araya geliyorlar ve yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili en yeni bilgileri alıyorlar. Çocukların hayatlarına birebir dokunacak bu yeni bilgilerle donanan İl koordinatörleri okul sorumlularını, okul sorumluları da eğitimleri verecek sınıf öğretmenlerini eğitiyorlar.

Sabri Ülker Vakfı olarak istedik ki çocukların mutlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayan Yemekte Denge Eğitim Projesi’nden sadece seçilmiş okullardaki öğrenciler değil, tüm Türkiye’nin çocukları yararlansınlar. Bunun için, eğitim materyallerini, oyunları ve projenin tüm mesajlarını internet sitemizde herkesin yararına sunduk. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte bir kamu spotu hazırladık. Çocuklara, eğlenceli bir şarkı eşliğinde yemekte dengenin kurallarını öğreten “Lüp Lüp” filmi (link ekleyelim), özellikle çocukların televizyon seyredeceği saatlerde kanallarda gösterildi.

Proje her yıl illerden gelen geri dönütlerle gelişiyor. 2018-2018 Eğitim – Öğretim yılında ilk kez projenin devam ettiği 10 pilot ilde yaklaşık 1.000 öğretmen Hizmet İçi Eğitim kapsamında “okul tabanlı sağlıklı beslenme eğitimi aldı. Yine aynı yıl projeye ilk kez Küçük Şefler Restoranı Hikaye kitabı eklendi.

2018 – 2019 Eğitim – Öğretim yılında ikinci kez gerçekleşen hizmet içi eğitim ile 1.000 yeni öğretmene ulaşıldı. Bu eğitim öğretim yılında projeye okul öncesi ve 1. sınıf öğrencileri için 3 yeni hikaye kitabı eklendi. Ayrıca yine 2018 – 2019 Eğitim – Öğretim yılında öğrencileri ve öğretmenleri aktif yaşama teşvik etmek için “Aktif Yaşıyorum” modülü eklendi. Bu modül ile öğrencilerin her gün sınıf içinde en az 10 dakika aktif olmaları hedefleniyor.

Aktif Yaşıyorum modülüne ulaşmak için tıklayınız.

iGrow

Çocuklarının gelişimini yakından izlemek isteyen aileleri, onlar için özel olarak hazırlanan iGrow uygulamasıyla tanıştırdık. Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kurumu’nun (TNO) geliştirdiği iGrow, Hollanda’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanılıyor. Vakfımız bu uygulamayı, Türkçe ve Türkiye’deki beslenme alışkanlıklarına göre uyarladı. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama sayesinde aileler çocuklarının fiziksel gelişimini izliyor ve günlük tavsiyeler alıyorlar. Aileler, 0-18 yaş arası için Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri baz alınarak düzenlenen bu uygulamaya istedikleri sayıda çocuğu ekleyebiliyorlar.

iGrow sitesine ulaşmak için tıklayınız