Yemekte Denge Eğitim Projesi Hikayesi

Bugüne kadar toplam 6 milyondan fazla çocuk, aile ve eğitimciye ulaşan Yemekte Denge Eğitim Projesi Türkiye’nin en sürdürülebilir beslenme projesidir.Bu projeyle tüm öğretim yılı boyunca, ilkokul çağındaki çocuklar, neyi ne kadar yiyeceklerini öğreniyor, fiziksel aktivitenin önemini kavrıyor, sağlıklı kalmak için temel hijyen kurallarını benimsiyorlar. Çocuklar dengeli beslenmenin kurallarını yasaklar olmadan, oyunlarla, yaratıcı çalışmalarla, eğlenerek öğreniyorlar.

Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirme hedefiyle 2011 yılında başladı. Bu Sabri Ülker Vakfı için önemli ve değerli bir proje çünkü vakfın kuruluş amaçlarından biri de “gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak.”

Vakfımız, Yemekte Denge Eğitim Projesi’ni hazırlarken çocuklara beslenme eğitimi konusunda deneyimli bir kuruluşla protokol yaptı: İngiliz Beslenme Vakfı (British Nutrition Foundation). Böylece vakfın deneyimlerinden ve araçlarından faydalanma imkanımız oldu.

Her şeyi dengeli bir şekilde yemenin sağlık için önemini anlatan projenin, hem çocuklara, hem ailelere doğrudan ulaşması için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptık. 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren, Türkiye’nin çeşitli illerinde seçilen pilot okullarda 2, 3 ve 4. sınıflarda haftada bir saat Yemekte Denge Eğitim Projesi uygulanmaya başladı.

Çocukların hayatını ve geleceğini değiştirecek bu önemli beslenme bilgilerinin derlenmesi görevini Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tanju Besler üslendi.

Hacettepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hünkar Korkmaz da bu bilgileri müfredata uygun hale getirdi.

Her yıl eğitim öğretim dönemi başlamadan önce, Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne katılan illerin koordinatörleri bir araya geliyorlar ve yeterli ve dengeli beslenmeyle ilgili en yeni bilgileri alıyorlar. Çocukların hayatlarına birebir dokunacak bu yeni bilgilerle donanan İl koordinatörleri okul sorumlularını, okul sorumluları da eğitimleri verecek sınıf öğretmenlerini eğitiyorlar.

Vakfımız, Yemekte Denge Eğitim Projesi için gerekli tüm malzemeleri; posterler, aktivite kitapları, sunumlar, öğretmen kılavuzlarını okullara gönderiyor.

İl koordinatörlerimiz ile düzenli olarak yaptığımız toplantılarda çok sık karşılaştığımız yorum eğitimin videolar ile desteklenmesi yönünde oluyordu. Bu nedenle Vakfımız Warner Bros.’la işbirliğine giderek çocukların çok sevdikleri çizgi film kahramanları Bugs Bunny, Tweety, Sylvester, Daffy Duck ve Tazmanya Canavarı’nı da projeye dahil etti.

Böylece çocuklarımız, yarı animatik videolar sayesinde Yemekte Denge Eğitim Projesi’nde öğrendiklerini bu kahramanlardan da dinliyor, etkinlik kitaplarını bu kahramanlarla birlikte renklendiriyorlar.

Sabri Ülker Vakfı olarak istedik ki çocukların mutlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayan Yemekte Denge Eğitim Projesi’nden sadece seçilmiş okullardaki öğrenciler değil, tüm Türkiye’nin çocukları yararlansınlar. Bunun için, eğitim materyallerini, oyunları ve projenin tüm mesajlarını internet sitemizde herkesin yararına sunduk. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’yla birlikte bir kamu spotu hazırladık. Çocuklara, eğlenceli bir şarkı eşliğinde yemekte dengenin kurallarını öğreten “Lüp Lüp” filmi, özellikle çocukların televizyon seyredeceği saatlerde kanallarda gösterildi.

Yemekte Denge Eğitim Projesi’ni çocuklara ulaştırmak için okullar, internet, televizyon kanallarının yanı sıra tiyatroyu da kullanıyoruz. Yemekte Denge Tiyatrosu’nu İdil Yazgan tiyatro ekibi sahneye koydu. Çocuklara Yemekte Denge’nin temel mesajlarını sunan gösteri sayesinde, çocuklar proje mesajlarını eğlenerek öğreniyorlar. Oyunda soru cevap yöntemiyle çocuklara yemekte denge kurma yolları gösteriliyor, çocuklar sahnedeki oyuna dahil oluyorlar.

Çocuklarının gelişimini yakından izlemek isteyen aileleri, onlar için özel olarak hazırlanan iGrow uygulamasıyla tanıştırdık. Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Kurumu’nun (TNO) geliştirdiği iGrow, Hollanda’dan sonra ilk kez Türkiye’de kullanılıyor. Vakfımız bu uygulamayı, Türkçe ve Türkiye’deki beslenme alışkanlıklarına göre uyarladı. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama sayesinde aileler çocuklarının fiziksel gelişimini izliyor ve günlük tavsiyeler alıyorlar. Aileler, 0-18 yaş arası için Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyeleri baz alınarak düzenlenen bu uygulamaya istedikleri sayıda çocuğu ekleyebiliyorlar.