Yemekte Denge Eğitim Projesi Nedir?

Sabri Ülker Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel müdürlüğü işbirliğiyle 2011 yılından beri sürdürdüğü Yemekte Denge Eğitim Projesi, sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlanan bir projedir.


Sabri Ülker Vakfı olarak bu projeyi ilköğretim çağındaki çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmeleri amacıyla yapıyoruz. Kaliteli, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda edinmek de sağlıklı nesiller yetişmesine katkı sağlıyor.

Yemekte Denge Eğitim Projesi’yle, yeterli ve denge beslenmenin faydalarını anlattık ve bugüne kadar toplam 6 milyonun üzerinde öğrenci, öğretmen ve ebeveyne ulaştık.

2011 yılından beri 10 ilde (İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Sinop ve Trabzon) 500 okulda devam eden proje 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Ankara, Adana, Bursa, Eskişehir ve Rize illerinin de eklenmesiyle 15 ilde 750 okulda devam ediyor.

Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin ana mesajı:

“Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Tek yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek.”


Projenin Diğer Mesajları:

1. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek, hastalıklara yakalanmayı önlemek ve yaşam kalitesini yükseltmek için besinleri, vücudun ihtiyacı olduğu kadar ve uygun zamanlarda yemektir. Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanların beslenme şekilleri de farklı olabilir.
2. Sağlıklı ve aktif bir yaşam için besinlere ihtiyaç duyarız.
3. Sağlıklı beslenme, “Sağlıklı Beslenme Tabağındaki besinlerin yeterli ve dengeli tüketilmesiyle olur.”
4. Aktif olmak, spor yapmak sağlığımızı korur ve geliştirir.
5. Sağlığımızı korumak ve aktif bir yaşam için beslenme ve hijyen kurallarına dikkat etmek önemlidir.
Çocuklar, yeterli ve dengeli beslenmenin kurallarını öğretmenlerinin kılavuzluğunda, eğlenerek öğreniyorlar: Yeterli ve dengeli beslenme eğitimini, çocukların yaşına uygun alıştırmalar, interaktif oyunlar, sunumlar, besin kartları ve posterlerle veriyoruz.